bugün
gündem
#donaldtrump
06.12.2017 23:16
hala "trump derin abd ile savaşıyor", "çevresi kötü yöneticilerle dolu" demeye devam mı kendisi için?
www.bbc.com #donaldtrump
06.12.2017 23:07
dün bir büyükelçilik taşıma "planı" olarak dillendirilen ve bugün abd başkanı donald trump'ın açıklamaları ile kesinleşmiş olan durum.
www.bbc.com
"Kudüs'ü artık İsrail'in başkenti olarak tanımanın vakti gelmiştir. Kudüs sadece üç dinin merkezi değildir, artık çok başarılı bir ülkenin de merkezidir. ABD Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınması yönünde Dışişleri Bakanlığı'na da direktif vereceğim. Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımak bölgede barışın sağlanması için de gerekli bir adımdır. Bugünkü açıklamam İsrail ile Filistinliler arasındaki çatışmaya yeni bir yaklaşımın başlangıcı olacaktır. Tüm bölgeyi tehdit eden radikalleşmeyle mücadele için Başkan Yardımcısı Mike Pence yakında bölgeye gidecek. Son olarak bölgenin tüm liderlerine çağrı yapıyorum, sürdürülebilir barış için bizim çabalarımıza katılsınlar.
twitter.com

israil "mutlu";
www.diken.com.tr
başbakan binyamin netanyahu;
"Başkan Trump'a sonsuza dek minnettar olacağız."

diğer tepkiler;

dışişleri bakanı mevlüt çavuşoğlu;
ABD Yönetimi’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığı ve İsrail’deki Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağı yönünde yaptığı sorumsuzca açıklamayı büyük endişeyle karşılıyor ve kınıyoruz.
Bu karar uluslararası hukukun ve ilgili BM Kararlarının açık bir ihlalidir.
twitter.com

Filistin Devlet Başkanı mahmut abbas: “Uzun yılardan beri ABD rol yapıyordu. Bu İsrail’e verilmiş bir mükafattır. Bu aşırılıkçı örgütlere yardım edecektir. Bunlar bir dini savaş çıkarmak için bahane arıyorlar. Bu uluslararası düzeyde hiç bitmeyecek savaşlara yol açacaktır."

Ürdün: “ABD’nin kararını yok hükmünde sayıyoruz. Bölgede gerilimi yükselten bu karar uluslararası hukuku ihlal ediyor.”

Tunus Genel İşçi Birliği: “Bu karar bir savaş ilanıdır.”

Lübnan Cumhurbaşkanı Aoun: “Trump’ın kararı tehlikeli ve bölgede barışın aracısı olarak ABD’nin itibarını zedeledi. Barış sürecini onlarca yıl geri götüren bu karar bölgenin ve belki de dünyanın istikrarını tehdit ediyor.”

İran: “ABD’nin kararını ciddi şekilde kınıyoruz. Bu karar uluslararası anlaşmaları ihlal ediyor.”

Katar: “Gerginliği tırmandıracak. Barış isteyenler için ölüm cezası.”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron: “Tek taraflı karar üzücü. Fransa bu kararı desteklemiyor. Kudüs’ün statüsü İsrailliler ve Filistinliler tarafından müzakere yoluyla belirlenmeli. Bütün tarafları sükunete davet ediyorum ve şiddetten kaçınmaya çağırıyorum.”

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres: “İki devletli çözüme bir alternatif bulunmuyor. B planı yok. Elimdeki bütün gücü İsrailli ve Filistinli liderleri anlamlı bir müzakere masasına döndürmek konusunda desteklemek için kullanacağım. Kudüs, BM Genel Kurul kararları temel alınarak, iki taraf arasında doğrudan görüşmeler yoluyla en son çözülmesi gereken bir konudur.”

Mısır: “Kararı tanımıyoruz. Karar Kudüs’ün resmi statüsünü değiştirmeyecek.”

Filistinli siyasetçi Hanan Aşravi: "Trump bir şey söyleyip başka bir şey yapıyor. Bir yandan itidal çağrısı yapıyor, diğer yandan böyle bir adım atıyor" diyen Aşravi, "İsrail Kudüs'ü işgal ederek savaş sonucu ele geçirmiştir. İnsanlar elbette öfkeli olacaklar"
www.diken.com.tr

deli bunak abd'li dünyayı yakmaya yemin etmiş. tüm insanlığa düşen #kudüsesahipçık mak. #kudüs #donaldtrump 
02.06.2017 03:06
abd'yi paris iklim anlaşmasından çekeceğini duyuran başgan. daha adilini yapacakmış;
www.diken.com.tr #donaldtrump
16.05.2017 22:04
günler öncesinden heyecanla "beklenen" ama trump'ın suriyeli kürtlere silah vermeyi onaylaması kararının ardından daha farklı bir öneme sahip olan görüşme;
www.diken.com.tr

Trump, Erdoğan’ı ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “Türkiye’yi terör örgütü ile olan mücadelede destekliyoruz. Türkiye’nin liderliğinden de mutluyuz. Türkiye’nin çabalarını memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.
Türkiye’nin PKK ve IŞİD’le mücadelesini desteklediklerini ifade eden ABD başkanı, baş başa görüşmeye ilişkin şunları anlattı. “Erdoğan ile birlikte ticari ve ekonomik ilişkilerimizi konuştuk. Türkiye’nin askeri bir takım siparişleri var. Bunların ulaşması konuşuldu. Ortadoğu’daki barışın tesis edilmesi tüm halkların güvenliği için ortak tavrı konuştuk. Erdoğan’a teşekkür ediyoruz.”

Trump’ın ardından söz alan Erdoğan, ABD-Türkiye ilişkilerinin ‘küresel barış için’ önemli olduğunu söyledi.
Bölgedeki ‘çalkantılı dönem’in iki ülke ilişkilerine her zamankinden daha fazla önem kazandırdığına vurgu yapan Erdoğan, diyalogu artırma amacında olduklarını kaydetti.
Erdoğan, şöyle devam etti: “Bu ziyaretimiz tarihi bir dönüm noktası teşkil edeceğine inanıyorum. Bu görüşmelerin büyük kazanımlar elde edeceğine inanıyorum. Ekonomi, enerji ve savunmada işbirliğini artacak. DEAŞ başta olmak üzere bölgemizdeki tüm terör örgütlerine karşı koymalıyız. Bölgemizin geleceğinde teröre yer yoktur. Özellikle YPG terör örgütün hangi ülke tarafından olursa olsun muhatap alınması uygun değildir. Suriye, Irak Yemen ve Libya’daki kaosu fırsata çevirmek isteyenler eninde sonunda kaybedecektir. İki müttefikin dayanışması eli kanlı şebekeleri bertaraf etmek için kafidir. FETÖ terör örgütü konusundaki beklentilerimizi ifade edeceğim. Trump’ın seçim zaferi yeni beklentilerin doğmasına neden olmuştur.” 

www.diken.com.tr
kareler: www.diken.com.tr #trumperdoğan #donaldtrump #receptayyiperdoğan 
11.05.2017 01:00
"beklenen" cumhurbaşkanı erdoğan yorumu;
www.diken.com.tr
“Müttefiklerimizin terör örgütlerinin değil, bizim yanımızda yer alacaklarına inanmak istiyoruz. Alınan kararla ilgili endişelerimizi 16 Mayıs’ta Trump’la görüşmemize ayrıntılı şekilde ifade edeceğim. Aynı şekilde 25 Mayıs’ta NATO zirvesinde de masaya yatıracağız. Umarım ben ABD’ye gitmeden bu yanlıştan dönülür”

milli savunma bakanı ışık;
www.diken.com.tr
“Dün ABD Savunma Bakanı ile görüşme yaptık. YPG/PYD ile yapılacak harekatın işleri zorlaştıracağını ifade etmiştik. Net olarak ‘Bir terör örgütünü başka bir terör örgütüne karşı kullanmak yılanla çuvala girmektir’ demiştik. Dün yine telefonda da bunun yanlış olacağını ifade ettik” #abd #donaldtrump
10.05.2017 01:57
abd başkanı donald trump'ın son "bombası". trump'ın Suriye’deki Kürtlere ağır silah verilmesini öngören kararı onayladığı belirtildi. ABD’li yetkililer, ağır silahların YPG’lilere Rakka operasyonuna destek amacıyla verileceğini belirtirken, silah temininin ne zaman gerçekleşeceğiyle ilgili takvimi açıklamadı.
www.diken.com.tr

pentagon'un açıklamaları;
www.diken.com.tr

pyd lideri salih müslim'in yorumu;
www.diken.com.tr
“Rakka kampanyası terörizme karşı uluslararası koalisyonla paralel olarak yürütülüyor. ABD’nin silah vermesi doğal”

"hillary başkan olursa teröristler şımaracak", "trump bi' kere feto'yu iade edecek" diye çıldıran trump fan sayfası online mı? #donaldtrump #suriye #abd
29.04.2017 00:55
başkanlığının 100 gününü değerlendiren donald trump'un yorumu;
www.diken.com.tr

“Önceki hayatımı seviyordum. Bir sürü şey yapıyordum. Başkanlıkta, önceki hayatımdan daha çok iş var. Daha kolay olacağını sanmıştım” #donaldtrump
11.04.2017 23:36
ABD’nin Carl Vinson hücum filosunu Kore sularına çekmesine kuzey kore'nin “ABD’nin istediği her türlü savaşa yanıt vermeye hazırız.” cevabını vermesi üzerine abd başkanı donald trump'ın tweet'i;
www.diken.com.tr

(bkz: iki deli bir araya gelmemeliydi)
“Çin devlet başkanına, eğer Kuzey Kore sorununu çözerlerse ABD ile daha iyi bir ticaret anlaşmasına sahip olacaklarını anlattım. Eğer Çin yardım etmeye karar verirse bu harika olur. Aksi durumda bu problemi onlarsız çözeceğiz. ABD.” #kuzeykore #donaldtrump
16.03.2017 01:41
lavender klibinde palyaço kılıklı trump'a ateş eden şarkıcı. başkan'ın cevabı sert olmuş;
www.diken.com.tr #snoopdogg #donaldtrump
02.02.2017 00:43
iran cumhurbaşkanı hasan ruhani'nin değerlendirmesi;
www.diken.com.tr

“O politikada yeni. Başka bir dünyadan geliyor. Bu onun için yepyeni bir alan. Dünyada neler olduğunu öğrenmesi uzun sürecek ve bu da ABD’ye pahalıya patlayacak” #hasanruhani #donaldtrump
01.02.2017 02:03
03.11.2016 00:45
oy desteğinde clinton'ın 1 puan önüne geçen saç.
www.diken.com.tr #donaldtrump
sözlük haberlerine sağ üstte yer alan olaylar sekmesinden ulabilirsiniz.

kitap oku

"gazi mustafa kemal atatürk"